A nyeregmárkák közül az egyik nagy kedvencem: Jorge Canaves, röviden "JC". Pár modelljükhöz volt már szerencsém (persze a piszkos anyagiak miatt inkább csak a régebbiekhez...), összességében elmondható, hogy nagyon korrekt ár-érték arányú, a szó jó értelmében "nyúzható", strapabíró nyergeket gyártanak, amelyek lónak és lovasnak egyaránt kényelmesek. A márka optimális választás a szabadidőlovasok számára, már csak azért is, mert szép számmal készítenek nyergeket a szélesebb hátú lovakra is.
A most bemutatandó nyereg egy Jorge Canaves "Jaspis" túranyereg.
Na jó, nem csak túra-, hanem töltnyereg is; ezt a típust elsősorban az izlandi lovakhoz, és az ő speciális jármódjukhoz, a tölthöz fejlesztették ki. A töltnyergek általában kevésbé mélyen ültetnek, és jóval hátrébb helyezik a lovas súlypontját az átlag angolnyereghez képest. A Jaspis kellemes átmenetnek tűnt, úgyhogy bizalmat szavaztam neki, és a kiváncsiságtól hajtva lecsaptam rá azzal, hogy - pár sorstársával egyetemben - majd a Nyeregvilágba kerül továbbértékesítésre.
Így is lett - íme, a Nyeregvilág leírása:
"Klasszikus túranyereg hosszított, 'talpas' vázzal, mely a hosszú időtartamú lovaglások alatt is optimálisan osztja el a súlyt, így kíméli a ló hátát. Idősebb, ám szép állapotú nyereg.
Kényelmes ülőfelülete puhabőrrel borított. Hosszított szabású nyeregszárnyak, minimális, ugyancsak hosszúkás combtámasz jellemzik. Krómbőr felrántószíjai jó állapotúak.
Hátulsó részén számos rögzítési lehetőség található farmatring, málha, nyeregtáska részére.
A bőr a hátsó kápa minimális, apró színkopásától, és az ülésbőr egy-két karcától eltekintve csak a mindennapi használat nyomait viseli (kengyelszíjnak megfelelő kopásnyomok).
A bal oldali utolsó felrántószíj hiányzik.
Akár kicsit masszívabb alkatú, erősebb vállú 'magyar' típusú lovakra, illetve ugyancsak kevésbé szilfid kislovakra.
Strapabíró, hasznos társ túrán, terepen.
/Forrás: nyeregvilag.hu/
Személyes tapasztalat:
Nyüzüge lovam (átlagos alkatú arab félvér, 32-es markamrájú nyereg jó rá) volt a tesztpartner. A nyereg-felpróbálás során a Jaspis határeset-jelleggel jónak bizonyult rá, belenehezedve sem ért a marjára, úgyhogy elindultunk terepre. (Fotókat sajnos gép hiányában nem tudtam készíteni/készíttetni, pedig érdemlegesebb lenne a nyeregtesztelés bevetésen készült fényképekkel.)
Nyühös érzékeny hátú és hisztire hajlamos, ráadásul több hónapnyi kihagyás után ültem fel rá, úgyhogy fel voltam készülve némi ugrabugrára, de a mozgása, viselkedése alapján a Jaspis határozottan tetszett neki. Gondolom, ehhez a klasszikus angol nyergekhez képest hosszú felfekvési felület is hozzájárulhatott.
A nyereg szuperkényelmes, jóval mélyebben ültet, mint amire első ránézésre számítana az ember, és az ülőfelület kellemesen puha - ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az igencsak érzékeny alfelem nem fájdult meg a 2,5 órás lovaglás alatt, pedig máskor az egy órás terep vége felé is visítva tiltakoznak az ülőgumóim.
A nyeregszárny szabása miatt érdemes kifejezetten hosszú kengyelszíjat csatolni, főleg a magamfajta langalétáknak. Ez eleinte szokatlan volt, aztán pár perc után már fel sem tűnt, és lássuk be, ha már túranyereg, akkor valószínűleg nem röpke 10 percet tölt el benne az ember, hanem hosszú-hosszú órákat, mely esetben kényelmesebb nyújtott lábbal utazni, mint sportosan rövid kengyellel kuporogni a lovon.
A lóra illesztés szempontjából nagyon praktikus a négy felrántószíjas rendszer, amivel sokkal testreszabottabban lehet nyergelni olyan problémás alkatú lovakat is, akiknek a lapockáján hajlamos előrecsúszni a nyereg.
Ami engem kicsit zavart: a megszokottnál hátrébb csúsztatott súlypont miatt sehogy sem sikerült azt az általam preferált egyensúlyi helyzetet felvennem, ill. megtartanom, mikor a lábamat a faram alá szedve bármikor ki tudok könnyíteni. A nyereg inkább olyan lovasnak való, aki a székülés felé tendál - neki viszont maga lehet a lóháti boldogság.
Kinek ajánlom: túralovasoknak (akár érzékeny hátsóval is), hosszú barangolásokra. Lazulós székülés-tendencia előny.
Kinek nem ajánlom: rövidkengyelszíj-függők és a nyeregben sportosan rugózni vágyók ne strapálják vele magukat.
Fotógaléria